Конспект заняття нова зустріч із психологією. Конспект відкритого уроку психології для студентів педагогічних коледжів на тему "Індивідуально-психологічні особливості особистості: темперамент"

У цьому тематичному розділі представлені готові конспекти психологічних занять та НОД із дошкільнятами та молодшими школярами.

У представлених публікаціях педагоги-психологи діляться особистим досвідом організації та проведення як групових, і індивідуальних занять різної спрямованості. У тому числі: заняття з психічного та емоційного розвитку; щодо підвищення навчальної мотивації; корекційні заняття, створені задля вирішення певних проблем.

Конспекти занять для збереження та зміцнення психічного здоров'я.

Міститься у розділах:

Показано публікації 1-10 із 2301 .
Усі розділи | Заняття психолога. Конспекти, НОД, бесіди з дітьми

Конспект заняття педагога-психолога «В гостях у сонечка»Розвиваюче заняття для дітей 3-4 років. Завдання: Згуртування групи, розвиток емпатії, навчання дітей навичкам співробітництва; Розвиток загальної та дрібної моторики, координації рухів; Розвиток мови, сприйняття, уваги, пам'яті, уяви. Розвиток просторових уявлень;

Конспект психолого-логопедичного заняття «Допоможемо Їжачку»Ціль заняття : розвиток у дітей старшого дошкільного віку пізнавальних психічних процесів : пам'яті, уваги, уяви, мислення, формування комунікативних навичок Інтеграція освітніх областей: соціалізація, комунікація, пізнання, фізична культура.

Заняття психолога. Конспекти, НОД, бесіди з дітьми – Конспект заняття педагога-психолога для дітей старшого дошкільного віку «Що таке сім'я»

Публікація «Конспект заняття педагога-психолога для дітей старшого дошкільного...»Мета: Виховувати любов і повагу до сім'ї, формувати у дітей уявлення про сім'ю як людей, які люблять одне одного, піклуються один про одного. Завдання: 1. Розвинути слухову та зорову увагу, зорову пам'ять, мислення, мовлення, уяву, загальну та дрібну моторику;

Бібліотека зображень «МААМ-картинки»

Конспект психологічного заняття «Подорож до країни пісків» для старших дошкільнят з використанням пісочної терапіїКонспект психологічного заняття для дітей старшого дошкільного віку із використанням пісочної терапії «Подорож до країни пісків». Підготувала та провела: Кочеткова О.В. педагог-психолог «Армавірський реабілітаційний центр для дітей та підлітків з ВВ» Мета: корекція та...

Конспект корекційно-розвивальної організованої діяльності педагога-психолога з дітьми, які мають проблеми у розвиткуКонспект корекційно-розвивальної організованої діяльності педагога-психолога з дітьми, які мають проблеми у розвитку (старший дошкільний вік) Тема: «Дикі тварини готуються до зими» Мета: Збагачення уявлень про пори року – осені та зими та життя диких тварин.

Психологічне заняття з елементами тренінгу «Дитячий світ емоцій»Муніципальна загальноосвітня установа «Успенська школа» Амвросіївського району Донецької Народної Республіки Психологічне заняття з елементами тренінгу «Дитячий світ емоцій» підготувала практичний психолог Брижак Ю.В. Успенка, 2019р. Конспект заняття «Дитячий світ...

Заняття психолога. Конспекти, НОД, бесіди з дітьми – «Сказ про те, як клоун Ах «веселинки» збирав». Фотозвіт про заняття «Що таке Доброта? Емоції»

Ранок сьогодні видався похмурим та сірим. І щоб не сумувати клоун Ах вирушив відвідати своїх друзів їжачка та білочку. Здрастуйте їжачку, давно ми з тобою не бачилися. Давай пограємо з тобою у хованки. "Не можу", - відповів своєму другові їжак. "Я заготовляю яблука на зиму".

Ми з хлопцями вирішили з'ясувати, що таке «Доброта»? І вирушили для цього у чудову країну "Емоцій". У країні "Емоцій" ми зустріли веселого клоуна Ах. Він розповів, що звуть його так тому, що він усьому дивується: "Ах, яке небо блакитне! Ах, який швидкий у мене кінь!" Ах...

Муніципальний автономний освітній заклад

додаткової освіти дітей

«Онохойський Дім дитячої творчості»

План-конспект заняття за програмою психопрофілактичних занять у початковій школі

«Подорож у Світ Емоцій»

Тема: Місто Радості та Веселі.

Склала: Ситникова Ксенія Андріївна

Педагог додаткової освіти

п. Онохой 2015

Група креативного продовженого дня .

Вік учнів : 7-9 років.

Кількість дітей на занятті : 12.

Заняття №3

Дата: 26.10.2015 р.

Тема: Місто Радості та Веселі.

Ціль: розширювати уявлення дітей про емоцію «радість»;показати її значення у житті людини.

Освітні завдання:

Розширювати уявлення дітей про різні почуття, дати поняття емоції «радість»;

Вчити передавати свій емоційний стан, використовуючи різні виразні засоби;

Розвиток здатності розуміти емоційний стан іншої людини.

Розвиваючі завдання:

- розвивати психічні процеси: увага, пам'ять,мова, сприйняття, мислення, уява, пізнавачний інтерес;

- розвивати позитивні емоції;

Розвивати творчі здібності.

Виховні завдання:

Вчити висловлюватипозитивні почуття емоції через посмішку;

Виховання основ доброзичливого ставлення одне до одного.

Психологічні завдання:

Врахування індивідуальних, психофізіологічних особливостей кожної дитини;

Розвиток комунікативних навичок учнів.

Форма заняття: груповий психологічний тренінг

Форма підбиття підсумків заняття: малювання

Методи: вербальні та невербальні ігри, арттерапевтичний метод (малювання), групове обговорення, релаксація.

Тип: заняття повідомлення та засвоєння нових знань

Обладнання: маленькийм'ячик,піктограма «радість» та зображення веселої дівчинки;картки з чоловічками, що зображають різні почуття; альбоми; кольорові олівці, орден Посмішка; клей; папір, перо.

Хід заняття

1.Ритуал привітання.(1 хв.)

Вітаємо один одного (кулачок у центр, при зіткненні швидко відводимо руку назад).

2. Психологічна розминка. (8хв.)

Гра «Веселі тварини». Кожна дитина перетворюється на якусь веселу і радісну тварину, зображує її, а інші відгадують, що це за тварина. Обговорення з дітьми того, як вони відгадали (за мімікою та жестами). Згадуємо, що таке Міміка та жести.

Міміка - це вираз обличчя, що відображає настрій людини, а жести - рухи тіла, рук, ніг, за допомогою яких вона повідомляє комусь.

Вправа "Перетворення"

Педагог пропонує дітям:

насупитися як... осіння хмара; розсерджений чоловік;

позлитися як… зла чарівниця; два барани на мосту; дитина, у якої відібрали м'яч;

злякатися як... заєць, що побачив вовка;

посміхнутися як … кіт на сонечку; хитра лисиця.

III . Основний зміст заняття. (35 хв.)

Діти сіли в колі на килимку.

Педагог: - Хлопці, перша зупинка в подорожі дивовижним Світом Емоцій - це Місто Радості та Веселощів, послухайте наступний вірш.

Про пана Трулялінського

Хто не чув про артиста

Траліславі Трулялінському!

А живе він у Припевайську,

У провулку Веселинському.

З ним і тітка

Трулялітка,

І донька

Трулялюрка,

І синочок

Трулялішка,

І песик

Трулялячка.

Є у них ще кошеня,

На прізвисько Труляленок,

До того ж папуга

Веселий Труляляй!

( пров, Б. Заходера)

Який настрій був у вас, коли ви слухали цей вірш?

Подивіться на цю картинку(Демонструється зображення веселої

дівчинки). Який настрій у цієї дівчинки?

Діти – Радісне.

Педагог- А тепер спробуйте зобразити радість на обличчі. Що для

цього потрібно зробити?Як ви здогадалися, що це радість?(Відповіді дітей.) Звісно, ​​очі трохи примружені, на обличчі усмішка.А як можна намалювати схему зображення радості?(Демонструється піктограма «радість»).

Поговоримо про те, що таке радість для вас?

Гра «Чарівний м'ячик».

Передаючи один одному "чарівний м'ячик", діти закінчують пропозицію"Я тішуся, коли...".

Скажіть мені хлопці, а як можна зробити радість іншій людині?

Зараз давайте розігріємо та розслабимо всі м'язи обличчя... Сядемо зручніше: ноги твердо стоять на підлозі, спинка пряма. Починаємо гімнастику, але вона не проста, а мімічна. Ми з вами виконуватимемо вправи для обличчя.

Вдих-видих, вдих-видих, ще раз вдих-видих. Витягли губи трубочкою. Вимовили звук "У". Розтягли губи убік. Вимовили звук "И". Чудово! Вдих видих. Розслабили всі м'язи обличчя та посміхнулися один одному. Скажіть очима та посмішкою, що ви раді бачити один одного.

Дякую!Чудово!

Хлопці, ось ми знаємо, що радіти можуть усі: ідіти,і дорослі – мами, тата, бабусі, дідусі, брати та сестри, ви думаєте, тварини вміють радіти?.. У вас же є вдома тварини? Коли ви приходите з дому творчості додому, вони вас зустрічають? Як ви думаєте, вони вам радіють? У мене є собака. Коли я приходжу з роботи, вона вибігає мені назустріч і виляє хвостом.Ягадаю, що так вона висловлює свою радість. Мій собака радіє, коли всі повертаються додому з роботи і коли він іде гуляти.

А чи знаєте ви, що сміх та посмішка також впливають на здоров'я людини?
-Як ви думаєте, яким чином? (Людина стає життєрадісною, енергійною, навіть є такий вислів: «Сміх продовжує життя»)
- Правильно, сміх сам по собі – непоганий масаж, адже він струшує кровоносні судини та м'язи нашого обличчя та тіла, у тому числі й внутрішні, які керують роботою внутрішніх органів. Також у кров надходять речовини, що протистоять хвороботворним бактеріям. Вчені навіть помітили, що життєрадісні люди рідше хворіють, а діти, які не сумують, швидше одужують.
- Отже, сміх - це певна реакція організму, коли м'язи обличчя мимоволі скорочуються, частішає серцебиття, змінюється тиск крові.

Правила посмішки:

1.Посмішка допоможе у спілкуванні.

2.Намагайся чаші посміхатися друзям, батькам, вчителю.

3.Смійся заразливо, але знай, де і як сміятися.

4. Вмій сміятися з себе.

5.Не смійся над чужим горем чи фізичним недоліком.


-А Коли, хлопці, не можна сміятися?

Зараз ми з вами трохи пограємось:

Спочатку я поставлю вам кілька запитань, а відповіді запишу на окремих листочках. А потім усі відповіді переплутаємо.

1. Що ви носите у своєму портфелі?

2. Який герой із мультфільму вам подобається?

3. Що викидають у урну?

4. Що зазвичай беруть із собою у лазню?

5. Хто вміє ходити по стелі?

Сподобалось?

Коли вам буде сумно або ви втомитеся, постарайтеся згадати якусь веселу історію, посміятися з рідними, друзями.

Малюнок «Гості зі Світу Емоцій».

Педагог каже, що до нас у Місто Радості та Веселля приїхали гості з інших міст. Всі вони є різними емоціями. Педагог показує дітям картки з чоловічками, що зображують різні почуття (для цього можна використовувати персонажів із методики Т.В. Громової «Країна Емоцій»). Потім діти тягнуть навмання одну картинку з чоловічком і намагаються визначити, звідки він «приїхав», що за почуття він символізує. Далі кожна дитина наклеює чоловічка в свій альбом і має доставити йому радість, подарувати веселощі (малює подарунок, підмальовує посмішку і т.д.).

Отже, хлопці, що ж ми дізналися про сміх, усмішку?
-Як підвищити собі настрій?
-Ви сьогодні дуже добре працювали, і ви все отримуєте «Орден Посмішки»!
-Дякую за заняття!

IV. Ритуал прощання. (1 хв.)

Гра «Салют»,

Список літератури

    Громова. Т. Ст.Країна емоцій: Методика як інструмент діагностичної такорекційної роботи з емоційно-вольовою сферою дитини -М.: УЦ «Перспектива», 2002. – 48 с.: іл.

    Давай познайомимося! Тренінговий розвиток і корекція емоційного світу дошкільнят 4-6 років: Посібник для практичних працівників дитячих садків / Автор-упорядник І. А. Пазухіна - СПб.: «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 2008. - 272 с, іл.

    Крюкова. С.В., Слободяник. Н.П. Дивуюсь, злюся, боюся, хвалюся і радію. Програми емоційного розвитку дітей дошкільного та молодшого шкільного віку: Практичний посібник – М.: Генезис. 2002. – 208 с., Ілл.

    Насіння. С. І. Уроки добра: Корекційно-розвиваюча програма для дітей 5-7 років. - 2-ге вид., Випр. та дод. – М.: АРКТІ, 2003. – 80 с. (Розвиток та виховання дошкільника).

Конспект уроку

з навчальної дисципліни «Психологія спілкування» для студентів за спеціальністю 050144 «Дошкільна освіта»

Ахметова Г.Г. викладач психології

Тема "Конфлікт та шляхи його подолання"

Перш ніж сказати - порахуй до десяти,
Перш ніж образити - порахуй до ста,
Перш ніж ударити – порахуй до тисячі.

(Старовинна народна мудрість)

Методична база уроку

Завдання:

1. Освітні:

    сприяти актуалізації уявлень учнів про конфлікти, їх структуру, види та причини;

    створити умови розуміння амбівалентного сенсу конфліктів (позитивного і негативного).

2. Виховні: створити умови для вираження учнями власної думки, виховання активної життєвої позиції.

3. Розвиваючі: сприяти розвитку соціальної та комунікативної компетентності, аналітичного мислення, активності, рефлексивних здібностей учнів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форма організації: фронтальна, групова.

Методи навчання: проблемно-діалогічний, рефлексивний.

Основні поняття: конфлікт, суперечність, учасники конфлікту, структура конфлікту, причини конфлікту, типологія конфлікту.

Обладнання: комп'ютер, мультимедіа-проектор, екран.

Необхідні матеріали: презентація (створена у програмі Microsoft Power Point), фрагмент фільму "Велика зміна", що демонструє конфліктну ситуацію; навчальні листи;).

Хід уроку:

    Концепція конфлікту.

    Структура конфлікту.

    Причини конфліктів.

    Типологія конфліктів.

    Значення конфліктів (позитивне та негативне).

    Вирішення конфлікту.

    Кодекс поведінки в конфліктних ситуаціях.

1 етап. Орг. момент. Мотивація

Актуалізація знань та постановка цілей та завдань.

    Вступне слово вчителя

    Зацікавити студентів проблемами спілкування

    Привернути увагу студентів до проблеми конструктивного спілкування

Діяльність учнів

Діяльність вчителя

Примітка

Привітання, перевірка готовності до уроку

«Ми живемо у світі, де часто сонячне світло порозуміння затуляється похмурими хмарами образ, дме холодний вітер підозр, виблискують блискавки конфліктів. Як зберегти прекрасну погоду в нашій душі, жити у мирі та радості? Як не «промокнути» під дощем нерозуміння і як допомогти в цьому іншим?

Однією з актуальних проблем сучасного суспільства є проблема конструктивної співпраці та взаємодії».

Дод. (слайд 1)

2 етап пояснення нового матеріалу

    Створення проблемної ситуації

    Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.

    Сприйняття нового навчального матеріалу.

Діяльність учнів

Діяльність вчителя

Примітка

Перегляд відеофрагменту з кінофільму "Велика зміна"

(сварка, суперечка, конфлікт…)

Відповіді студентів (про відносини, конфлікти ...)

Спілкування - це те, що супроводжує людину на життєвому шляху. Але не всі можуть його здолати”.

Створення проблемної ситуації: А про що мова піде на уроці, здогадайтеся, переглянувши відеофрагмент.

Будь ласка, хлопці. Хто хоче назвати, що то за ситуація? Як називаються такі ситуації? Тож про що ми сьогодні говоритимемо на уроці?

Справді, ми розглядатимемо взаємини людей.

Відповіді студентів

( сварка, суперечка, бійка, війна, ворожість, крик, сльози…) ?

Відповіді студентів

Відповіді студентівпротиріччя, – дві сторони)

Відповіді студентів щодо змісту слайду

Студенти фіксують структуру конфлікту у своїх навчальних листах

Відповіді студентів

Студенти відзначають їх у робочих листах

Виконання студентами завдання

Відповіді студентів

Відповіді студентів

Відповіді студентів(міжособистісний)

Відповіді студентів (педагогічний)

Відповіді студентів (розбіжність чи протидія)

.

І тема нашого уроку ... (Запишіть її у навчальних

аркушах

Які асоціації виникають у вас зі словом "конфлікт"?

Дякую за відповіді. Всі ці дії та переживання пов'язані з конфліктами.

Що таке конфлікт? Дайте йому визначення свого особистого досвіду.

    Конфлікт – це процес різкого загострення протиріч та боротьби двох чи більше сторін-учасників у вирішенні проблеми, що має особисту значимість для кожного з учасників (В.І. Андрєєв).

    Конфлікт – це протиріччя, що актуалізувалося, тобто втілені у взаємодії протистоять цінності, установки, мотиви (Б.І. Хасан).

    Конфлікт – це протистояння двох суб'єктів, що виявляється у активності сторін, спрямованої подолання протиріч (Н.В. Гришина).

Порівняйте отримані визначення. Чи є у них щось спільне?

(- протиріччя, - дві сторони)

Які ознаки, елементи конфлікту можна назвати?

Структура конфлікту

Розмова щодо змісту слайду.

Основні структурні елементи конфлікту.

    Сторони конфлікту – люди чи групи людей, які перебувають у конфліктних відносинах або явно чи неявно підтримують конфліктуючих (учасники).

    Предмет конфлікту - те, через що він виникає (об'єкт, ідея).

    Образ конфліктної ситуації - Відображення предмета конфлікту у свідомості втягнутих в нього людей (переживання).

    Мотиви конфлікту - Внутрішні або зовнішні сили, що підштовхують до нього людей (причини).

    Позиції конфліктуючих сторін - Те, що люди заявляють один одному, які вимоги пред'являють (дії).

Зафіксуйте структуру конфлікту у своїх навчальних листах

Причини конфліктів

У вашому житті трапляються конфлікти?(Так) Наведіть приклади(Наводять).

Вправа "Скарбничка"

Чому ж у житті так часто виникають конфлікти? Назвіть можливі причини конфліктів(через порвану куртку; через те, що кімната не прибрана; через різні погляди на одне й те саме; через те, що людина нам неприємна…)

Причини конфліктів – це неузгодженість:

    Цілей, інтересів.

    Поглядів, переконань.

    Особистісних якостей.

    Розуміння інформації.

    Очікувань, позицій.

Подивіться, з цих причин ви назвали…(Погляди, інтереси, якості). Позначте їх у робочих листах

Вправа "Сніжинки"

Я пропоную вам виконати таке завдання.

Головна умова – працювати мовчки, незважаючи на сусідів.

Візьміть аркуш паперу. Складіть його навпіл. Відірвіть правий верхній кут. Складіть ще раз навпіл. Ще раз відірвіть правий верхній кут. Ще раз складіть навпіл. І ще раз відірвіть правий верхній кут. Тепер розгорніть листок і покажіть усім сніжинку (підніміть її вгору).

Обговорення: Чому всі сніжинки вийшли різними?

Кожен із нас – індивідуальність. В нас різні інтереси, мрії, прагнення. Це може спричинити конфлікти.

Типологія конфліктів

Які види конфліктів виділяють вчені? На це запитання ви відповісте після аналізу запропонованої вам ситуації(групи аналізують ситуації та припускають, якого виду вона належить).

Ситуації:

    Ти маєш підготуватися до контрольної роботи з фізики на завтра, а по телебаченню показують цікавий фільм (внутрішньоособистісний конфлікт).

    Друг узяв у тебе книгу і обіцяв повернути її за тиждень. З того часу пройшов місяць, а він її так і не повернув. А вона конче потрібна тобі для підготовки домашнього завдання. Вчора ти зателефонував йому додому і нагадав про книгу, він обіцяв її принести. А сьогодні каже: "Вибач, я забув, куди її поклав, і тепер не можу її знайти" (міжособистісний конфлікт).

    Ваша компанія всі вечори проводить у альтанці у дворі вашого будинку. Якось, вийшовши погуляти, у вашій альтанці ви побачили групу незнайомих вам молодих людей. Спробувавши пояснити їм, що це ваше місце, ви почули грубість на свою адресу (міжгруповий конфлікт).

Тож які види конфліктів виділяють вчені?(внутрішньоособистісні, міжособистісні та міжгрупові)

За рівнем залучення людей у ​​конфлікт:

    Внутрішньоособистісні

    Міжособистісні

    Міжгрупові

конфлікт із кінофільму (міжособистісний)

За проблемно-діяльною ознакою:

    Педагогічні

    Управлінські

    Виробничі

    Творчі

    Політичні

Визначте, будь ласка, до якого типу можна віднестиконфлікт із кінофільму "Велика зміна", з якого ми почали урок?(педагогічний)

За ступенем гостроти протиріч:

    Невдоволення

    Розбіжність

    Протидія

    Розбрат

    Ворожнеча

Визначте, будь ласка, до якого типу можна віднестиконфлікт із кінофільму "Велика зміна", з якого ми почали урок?(розбіжність чи протидія)

Постановка проблемного питання: А що було б з нами, якби в нашому житті не було конфліктів? (Учащі обдумують і аргументовано представляють свою думку)

Справді, конфлікт – це природний та неминучий елемент процесу спілкування. У ньому є як негативні, і позитивні сторони. Я пропоную вам визначити їх(У навчальних листах пишуть, розмова) .

До негативних сторін конфлікту можна віднести руйнування відносин між людьми, стрес, погіршення здоров'я.

З іншого боку, конфлікт – це джерело розвитку, сигнал зміни, можливість зближення, розрядки напруги, “оздоровлення” відносин.

Якщо вже дійшло до конфлікту, то основне завдання вийти з нього найменшими втратами.

Існує п'ять стилів конфліктної поведінки, їхня ефективність залежить від типу конфлікту, його глибини, причин.

п/п

Спосіб вирішення конфлікту

Твердження, переваги при способах вирішення конфлікту

Ефективність такого способу вирішення конфлікту

УКЛОНЕННЯ

(намагаюся ухилитися від участі у конфлікті)

1. Мені складно відстоювати свою позицію, навіть якщо точно знаю, що я маю рацію.

2. Уникаю напружених конфліктних ситуацій.

3. Домагаюся ефективних результатів, коли працюю під керівництвом досвідченого партнера.

Виправданий як один із єдиних способів вирішення конфлікту в міжособистісному протистоянні.

Неефективний, якщо конфлікт виник з якихось об'єктивних причин.

ЗАСТОСУВАННЯ

(намагаюся виробити рішення, що задовольняє конфліктуючих)

2. Багато часу приділяю проблемам інших і часто забуваю себе.

3. Якщо це зробить іншого щасливим, даю можливість наполягти своєму.

4. "Не варто розгойдувати човен".

5. "Давайте жити дружно".

Можливо способом вирішення конфлікту. Найбільш ефективний у конфліктах організаційного характеру.

Чи не виправданий при емоційному роздратуванні противників один на одного, у опонентів різні цілі.

КОНФРОНТАЦІЯ

(Активно відстоюю власну позицію)

1.Я людина принципова і ніколи не змінюю своєї позиції.

2. З будь-якого конфлікту виходжу переможцем.

3. Продовжую суперечку доти, доки співрозмовник не прийме мою думку.

Ефективний, якщо опонент легко йде на поступки.

Неефективний у всіх інших випадках.

СПІВПРАЦЯ

(Шукаю шляхи спільного вирішення проблеми)

1. Витрачаю багато часу на пошуки спільних точок дотику.

2. Переглядаю свою думку, якщо відчую свою неправоту.

3. Із задоволенням виявляю ініціативу у примиренні сторін.

Ефективний між грамотними, емоційно-інтелектуальними учасниками конфлікту, оскільки вимагає час, терпіння, мудрості, вміння висловити свою позицію, вислухати іншу і прийти до вироблення альтернативи та узгодженого вибору.

КОМПРОМІС

(Шукаю рішення, засноване на взаємних поступках)

1. Відкликаюсь на пропозиції інших, але сам не схильний виявляти ініціативу.

2. Легко погоджуюсь поступитися, якщо й інший надходить також.

3. Часто погоджуюсь на першу ж умову, якщо вона веде до врегулювання у взаєминах.

Ефективний за будь-якого конфлікту; здатність до компромісу високо цінується у соціумі.

Чи можуть виявитися такі наслідки, як незадоволеність "половинчастими" рішеннями чи проблема? що породила конфлікт не вирішена, що спричинить наслідки.

Підбиття підсумків уроку.

1.Підведення та аналіз діяльності кожного студента

2.Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.

Діяльність учнів

Діяльність вчителя

Примітка

(Студенти роблять висновки: дізналися, що таке конфлікт, конфліктологія, структура, причини, види конфліктів, позитивні та негативні сторони)

Ось і добіг кінця наш урок. Давайте проаналізуємо, чому кожен із вас навчився.

Так, сьогодні ми розширили уявлення про конфлікт, його ознаки, причини та види. Дійшли висновку, що конфлікт – це не завжди погано, він має й позитивні сторони.

Це лише початок вашого знайомства із конфліктами. Як поводитись у конфліктній ситуації та як знайти шляхи виходу з неї, ви дізнаєтеся на наступних уроках. Потрібно вчитися вчасно розпізнавати конфлікт, що зароджується, бути терпиміше до іншого.

Я дякую вам за вашу активність, співпрацю. Хочу відзначити … і поставити вам за урок "відмінно".

Повідомлення домашнього завдання

Діяльність учнів

Діяльність вчителя

Примітка

Записують на навчальних листах

Я пропоную вам виконати вдома на вибір – чи творче завдання (повідомлення) з однієї з тем, чи письмову рефлексію.

Спасибі всім! Мені було дуже приємно працювати з вами.

Література:

    Андрєєв, В.І. Конфліктологія: мистецтво суперечки, ведення переговорів та вирішення конфліктів. - Казань, 1992. - 142 с. - С. 81-84.

    Греков, А.Г. Тренінг спілкування для підлітків - СПб.: Пітер, 2006. - 160 с.: Іл. - С. 128-134.

    Гришина, Н.В. Психологія конфлікту. - СПб.: Пітер, 2005. - 464 с.: Іл. - (Серія "Майстра психології").

    Микляєва, А.В. Я підліток. Я серед інших людей. Програма уроків психології (9 клас). - СПб.: Видавництво "Мова", 2003. - 118 с. - С. 33-35.

    Рогов, Є.І. Психологія спілкування. - М.: Гуманіт. вид. центр ВЛАДОС, 2001. - 336 с.: Іл. - (Абетка психології). - С. 232-280.

    Рибакова, М.М. Конфлікт та взаємодія у педагогічному процесі: Кн. Для учителя. - М.: Просвітництво, 1991. - 128 с. – (Психол. наука – школі).

    Філіппова, Г.Г. Як навчати мистецтву спілкування. Конфлікти у спілкуванні. Інтегрований урок// Класний керівник. - № 3. - 2003. - С. 123-127.

Міністерство освіти та науки РТ

ДАОУ СПО "Чистопольський педагогічний коледж"

Методична розробка уроку

з дисципліни «Психологія»

для студентів педагогічних спеціальностей

"Конфлікт та шляхи його подолання"

Викладач психології

ДАОУ СПО "Чистопольський педагогічний коледж"

Ахметова Гулія Гумерівна

24.12 2011

План-конспект

лекційного заняття

на тему: «Психологія особистості»

Підготував і провів:

Студент групи ПП

Факультету педагогіки та психології

Керівник-методист:

Тираспіль 2013

План заняття

Тема:Психологія особистості

Цілі заняття:

Освітня мета : засвоєння понять особистість, самооцінка, домагання особистості, психологічні особливості вольової регуляції поведінки, систематизувати знання на тему;

Виховна мета : здатність до розвитку творчої активності.

Розвиваюча мета : сприяти формуванню понять про психологічні особливості особистості.

Тип уроку:комбінований, лекція з елементами розмови

Методи навчання:словесний (оповідання – пояснення); практичний (вправи)

Структура:

1. Організаційна частина (2-3хв.)

2.Актуалізація опорних знань та способів дії (10-15 хв.)

3. Повідомлення нової теми, постановка цілей і завдань, мотивація навчальної діяльності. Вивчення нового матеріалу (40-48 хв.)

4. Закріплення нового матеріалу хв.)

5. Завдання додому (3-5 хв.)

6. Підбиття підсумків (3-5 хв.)

Список літератури:

1. Німов: У 3 кн. - М., 1997.

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА І ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ

I.Організаційний етап

1.1 Привітання

1.2 Відмітка відсутніх

1.3 Призначення чергових

ІІ.Викладення нового матеріалу

Актуалізація знань

На минулих заняттях ми говорили з вами про поняття психологічної науки. Тема сьогоднішнього заняття пов'язана з поняттям «особистість» та є актуальною для психології.

Запишіть тему та план заняття.

Тема: "Психологія особистості".

1. Поняття «особистість»

2. Самооцінка

3. Домагання особистості

4. Вольове регулювання поведінки

1. Поняття «особистість»

Людина як суб'єкт соціальних відносин, носій соціально значимих аспектів є особистістю.

Поряд із поняттям "особистість" ми використовуємо і такі терміни, як "людина", "індивід" та "індивідуальність". Всі ці поняття мають специфіку, але вони взаємопов'язані. Найбільш загальне, інтегративне поняття - поняття "людина" - істота, що втілює вищий рівень розвитку життя, продукт суспільно-трудових процесів, нерозривну єдність природного та соціального. Але несучи у собі соціально-родову сутність, кожна людина – одинична природна істота, індивід.

Індивід – конкретна людина як представник роду “homo sapiens”, носій передумов (задатків) людського розвитку. Індивідуальність - неповторна своєрідність конкретної людини, її природних та соціально-набутих властивостей.

У понятті "особистість" на чільне місце висувається система соціально значущих якостей людини. У зв'язках людини із суспільством формується та проявляється його соціальна сутність. Кожне суспільство формує свій зразок особистості. Соціологія суспільства визначає психологічні типи цього суспільства.

Особистість має багаторівневу організацію. Вищий і провідний рівень психічної організації особистості – її потребностно-мотиваційна сфера – спрямованість особистості, її ставлення до суспільства, окремих людей, до себе та своїх громадських та трудових обов'язків. Для особистості істотна як її позиція, а й здатність до своїх відносин. Це від рівня розвитку діяльнісних можливостей людини, її здібностей; знань та умінь, його емоційно-вольових та інтелектуальних якостей.

Людина не народжується з готовими здібностями, інтересами, характером тощо. буд. Ці властивості формуються за життя, але з певної природної основі. Спадкова основа організму людини (генотип) визначає його анатомо-фізіологічні особливості, основні якості нервової системи, динаміку нервових процесів. У біологічній організації людини, її природі закладено можливості психічного розвитку. Але людська істота стає людиною лише завдяки освоєнню досвіду попередніх поколінь, закріпленого у знаннях, традиціях, предметах матеріальної та духовної культури.

Розвиток особистості – формування системи її соціально позитивних якостей – потребує певних суспільних передумов, соціального запиту. У становленні індивіда як особистості істотні процеси особистісної ідентифікації (формування в індивіда ототожнене себе з іншими людьми та людським суспільством в цілому) та персоналізації (усвідомлення індивідом необхідності певної представленості своєї особистості в життєдіяльності інших людей, особистісної самореалізації в цій соціальній спільності).

З іншими людьми особистість взаємодіє на основі "Я"-концепції особистісної рефлексії - своїх уявлень про саму себе, свої можливості, свою значимість. Особистісна рефлексія може відповідати реальному Я, але може не відповідати йому. Підвищені та занижені рівні особистісних домагань можуть породжувати різні внутрішньоособистісні конфлікти.

2. Самооцінка

Що таке самосвідомість? У психологічній науці прийнято таке визначення: «Сукупність психічних процесів, з яких індивід усвідомлює себе як суб'єкт діяльності, називається самосвідомістю, яке уявлення про себе складаються у певний «образ «Я» .

«Образ «Я» – це не просто уявлення чи поняття особистості про саму себе, а соціальна настанова, ставлення особистості до себе. Тому в образі "Я" можна виділити три компоненти:

1) пізнавальний (когнітивний) – знання себе, самосвідомість;

2) емоційно – оціночний – ціннісне ставлення до себе;

3) поведінковий – особливості регуляції поведінки.

Як мовилося раніше, образ «Я» - не статичне, а надзвичайно динамічне освіту особистості. Образ «Я» може виникати як уявлення про себе в момент самого переживання, яке зазвичай позначається в психології як реальне «Я». Це "Я" весь час змінюється, наприклад "Я" до змагання та після змагання, "Я" до іспиту і після іспиту будуть різні. Одночасно образ «Я» є ідеальним «Я» суб'єкта, тобто яким він би повинен стати, щоб відповідати соціальним нормам та очікуванням оточуючих. Це те, чого прагне людина, ким вона хоче стати в майбутньому. Можливе ще існування та фантастичного «Я». І тут людина дивиться він крізь призму власних бажань, не враховуючи своїх реальних можливостей. Зазвичай фантастичне «Я» супроводжується словами «якби», що означає, яким суб'єкт хотів би стати, якби це виявилося йому можливим.

Усі «Я» вживаються в людині одночасно. І якщо одне з «Я» переважатиме над іншими, це може позначитися на його особистості. Так, якщо

перевага у структурі особистості фантастичних поглядів на себе не супроводжується вчинками, які б сприяли здійсненню бажаного, відбувається дезорганізація діяльності та самосвідомості людини. Хлопчик, якого всі ображають, може у своїх мріях бути сильним та карати своїх кривдників. Але якщо ці мрії не підкріплюються заняттями спортом, ситуація врешті-решт може його жорстоко травмувати через чергову розбіжність бажаного і дійсного.

Ступінь правильності образу «Я» з'ясовується щодо одного з найважливіших його аспектів - самооцінки особистості, т. е. оцінки особистістю самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей. Це найбільш суттєва та найбільш вивчена в психології сторона самосвідомості особистості. Самооцінка – неодмінний супутник нашого «Я». Вона проявляється не стільки в тому, що людина думає чи говорить про себе, скільки у її відношенні до здобутків інших. За допомогою самооцінки відбувається регулювання поведінки особистості.

Як же особистість здійснює самооцінку? Відомо, що людина стає особистістю внаслідок спільної діяльності та спілкування з іншими людьми. Саме діяльність та спілкування дають йому деякі важливі орієнтири для поведінки. Тому вже в дитячому садку часто можна чути: «Коля – добрий хлопчик, він завжди спить у тиху годину»; або: «Ігор – поганий, він погано їсть». Таким чином, вихователь дає дитині точку відліку з метою оцінки її поведінки. За подібними орієнтирами ми

постійно звіряємо те, що робимо, про те, чого від нас очікують оточуючі. Зрештою, все, що людина робить для себе, вона водночас робить і для інших, навіть якщо їй здається, що вона робить щось тільки для себе. Вже сформовані оцінки свого «Я» є результатом постійного зіставлення того, що особистість спостерігає в собі, з тим, що бачить в інших людях. Людина, вже знаючи щось про себе, придивляється до іншої людини, порівнює себе з нею, припускає, що і та небайдужа до її якостей, вчинків. Все це входить у самооцінку особистості та визначає її

психологічне самопочуття. Іншими словами, у особистості завжди є коло людей, з якими вона рахується, серед яких черпає свої ціннісні орієнтації.

Таких людей у ​​психології називають референтними чи значущими, оскільки їхні ідеали є ідеалами цієї особистості, їхні інтереси – її інтересами.

Самооцінка тісно пов'язана з рівнем домагань особистості, з бажаним

рівнем її самооцінки. p align="justify"> Рівнем домагань називають рівень образу «Я», що проявляється в ступені труднощі мети, яку людина ставить перед собою. Психолог Джемс вивів формулу, яка показує залежність самооцінки людини від її домагань.

Самооцінка = ____Успіх______

Домагання

Формула свідчить, що прагнення до підвищення самооцінки може реалізовуватися двома способами. Людина може або підвищити претензії, щоб пережити максимальний успіх, або знизити їх, щоб уникнути невдачі. У разі успіху рівень домагань зазвичай підвищується, людина виявляє готовність вирішувати складніші завдання, при неуспіх - відповідно, знижується. Рівень домагань особистості конкретної діяльності можна визначити досить точно.

Поведінка тих людей, які прагнуть успіху, і тих, хто намагається уникати невдач, істотно різниться. Люди, мотивовані успіх, зазвичай ставлять собі певні позитивні мети, досягнення яких однозначно розцінюється як успіх. Вони щосили намагаються досягти успіху. Людина активно входить у діяльність, вибирає відповідні кошти й способи, аби найкоротшим шляхом досягти мети.

Протилежну позицію займають люди, мотивовані на уникнення невдач. Мета їхньої діяльності не в тому, щоб досягти успіху, а в тому, щоб уникнути невдачі. Усі їхні дії насамперед спрямовані саме на реалізацію цієї мети. Для таких людей характерні невпевненість у собі, невіра у можливість досягти успіху, страх критики. Будь-яка робота, і особливо та, яка загрожує можливістю невдачі, викликає у них негативні емоційні переживання. Тому людина не відчуває задоволення від своєї діяльності, обтяжуватись нею, уникає її. Зазвичай у результаті він виявляється не переможцем, а переможеним. Таких людей нерідко називають невдахами.

Ще одна важлива психологічна особливість, яка впливає на досягнення людиною успіху, - це вимоги, які вони пред'являються до самого себе. Той, хто пред'являє до себе підвищені вимоги, більшою мірою намагається досягти успіху, ніж той, чиї вимоги себе невисокі.

Дуже багато для досягнення успіху означає і уявлення людини про свої здібності, необхідні вирішення завдання. Встановлено, що люди, які мають високу думку про наявність у них таких здібностей, у разі невдачі переживають менше, ніж ті, хто вважає, що відповідні здібності вони розвинені слабо.

Психологи дійшли висновку, що рівень своїх домагань особистість встановлює десь між надто важкими та надто легкими завданнями та цілями – так, щоб зберегти на належній висоті свою самооцінку. Формування рівня домагань визначається як передбаченням успіху чи невдачі, а й передусім урахуванням і оцінкою минулих успіхів і невдач. Проте, загалом людям характерне деяке завищення своїх здібностей, приписування собі унікальності, несхожості інших. Так, опитування дорослих людей показало, що більшість вважають себе розумнішими, ніж середня людина; кожен водій каже, що він акуратніший і обережніший, ніж інші; жінки вважають, що вони красивіші за більшість своїх знайомих і т. п. Слід було б поставити собі питання: якщо всі мають показники вищі за середні, то у кого ж тоді все-таки вони середні і в кого низькі?

Характер проявляється не лише ставленням до інших людей, а й до самого себе. Кожен із нас, навмисно чи сам того не усвідомлюючи, нерідко порівнює себе з оточуючими і в результаті виробляє досить стійку думку про свій інтелект, зовнішність, здоров'я, становище в суспільстві, тобто формує «набір самооцінок», від якого залежить: скромні ми або зарозумілі, вимогливі до себе або самозаспокоєні, сором'язливі або чванливі.

Неможливо зрозуміти витоки деяких міжособистісних зіткнень без аналізу самооцінки людей, що конфліктують.

Більшість людей проявляється тенденція оцінювати себе трохи вище середнього. Це дозволяє дійти невтішного висновку, що людині властива потреба у досить високої самооцінці, т. е. кожному хочеться поважати себе. Самоповага - один із витоків психологічної стійкості, гарного настрою. Припустимо, людина припустилася помилки, зробив щось не так. Якщо ця людина має досить високий рівень самооцінки, вона може заспокоїти себе: «Нічого страшного, адже в цілому я аж ніяк не дурень і подібне для мене не характерне», тобто спрацьовує психологічний захист і людина заспокоюється.

Низька самооцінка може бути обумовлена ​​багатьма причинами. Іноді людина переймає її в дитинстві у своїх батьків, які так і не увійшли зі своїми особистісними проблемами, в інших випадках вона розвивається у дитини через погану успішність у школі, що, у свою чергу, є результатом несприятливих умов для занять вдома або недостатньої уваги батьків. На самооцінці дитини можуть згубно позначитися як глузування однолітків, і надмірний критицизм із боку дорослих. Особистісні проблеми, невміння поводитися у певних ситуаціях, як і недолік життєвих навичок також формують в людини невтішну думку себе. З якими ж труднощами зі спілкуванням стикається людина із заниженою самооцінкою? Уявлення про себе як про менш здатне, некрасиве, невдачливе, нещасне, хворе притаманні, в основному, людям з тривожним, застрягаючим і педантичним типами акцентуації характеру, вони створюють знижений фон настрою, закріплюють «комплекс неповноцінності». Стійка надмірно низька самооцінка тягне за собою надмірну залежність від інших, несамостійність і навіть підлещування, з'являються боязкість, замкнутість, навіть спотворене сприйняття оточуючих.

Тверезе та об'єктивне ставлення до себе становить основу нормальної самооцінки. У нашому оточенні завжди будуть люди, які в чомусь перевершують нас: сильніші, красивіші, привабливіші, інтелігентніші, щасливіші чи популярніші. І так само завжди знайдуться ті, хто поступається нам у цьому.

На формування самоповаги та самооцінки впливають багато факторів, що діють уже в ранньому дитинстві, - ставлення батьків, становище серед однолітків, ставлення педагогів. Зіставляючи думку себе оточуючих людей, людина формує самооцінку, причому цікаво, що людина спочатку вчиться оцінювати інших, та був оцінювати себе. І лише до 14-15 років підліток опановує навички самоаналізу, самоспостереження та рефлексії, аналізує досягнуті власні результати і тим самим оцінює себе. («Якщо я не спасував у важкій ситуації, значить, я не боягуз», «Якщо зміг подужати важке завдання, значить я здібний» і т. п.) Самооцінка, що склалася в людини, може бути адекватною (людина правильно, об'єктивно оцінює себе), або неадекватно завищеною або неадекватно заниженою. І це, своєю чергою, впливатиме рівень домагань особистості, який характеризує ступінь проблеми тих цілей, яких прагне людина і досягнення яких представляється людині привабливим і можливим.

3. Домагання особистості.

Самооцінка тісно пов'язана з рівнем домагання особистості, яку можна визначити як бажаний рівень самооцінки особистості, що виявляється у мірі труднощі мети, яку індивід ставить собі. Якщо особистість прагне підвищення самооцінки у разі, коли є можливість вільно вибирати ступінь проблеми чергового впливу, можуть виникнути два конфлікту: з одного боку - прагнення підвищити претензії, щоб пережити максимальних успіх, з другого - знизити претензії, щоб уникнути невдачі. У першому варіанті рівень претензії зазвичай підвищується, тоді як у другому - зменшується.

Рівень домагання зазвичай встановлюється десь між надто легкими та надто важкими цілями та завданнями, для того щоб зберегти на прийнятному рівні власну самооцінку.

Не тільки на основі передбачення успіху чи невдачі, а й на основі колишніх успіхів чи невдач йде формування особистістю свого рівня домагань.

Чи може виникнути питання про те, за допомогою чого особистість може підвищити свій рівень домагання? З одного боку, це може відбуватися після того, як будуть успішно виконані поставлені перед собою певні цілі. Але так само це може статися за допомогою колективу або керівника, якщо останні всіляко підбадьорюватимуть індивіда в процесі виконання поставлених завдань. Наприклад, у процесі відповіді на поставлене питання на семінарському занятті студенту кажуть: «Ви йдете у правильному напрямку» або «Ваша думка правильна» тощо. У цьому випадку підвищується самооцінка особистості, а внаслідок чого особистість може досягти успіху. У кінцевому підсумку в індивіда підвищується рівень претензії. На цьому прикладі було показано про те, як між собою пов'язані самооцінка і рівень претензії особистості.

4. Вольове регулювання поведінки та діяльності

Люди пізнають предмети та явища навколишнього світу і переживають почуття щодо них у діяльності, спрямованої на його перетворення в ході задоволення своїх особистих потреб та потреб суспільства, якому вони належать.

Діяльність людини-це система пов'язаних воєдино і що випливають одне з іншого дій, у яких вирішуються приватні завдання. Дії спрямовані на отримання результату, який мислиться або видається як бажаний, як мета того, що робить людина. Так, при посадці молодої яблуні, роючи яму відомої глибини, закладаючи добрива, вбиваючи в центр ями кіл, розправляючи коріння спущеної туди рослини, прив'язуючи її і т. д., людина, що працює, здійснюючи свою мету, діє за планом. У ході роботи цей план розгортається у вигляді ряду думокі уявленьі здійснюється, реалізується у вигляді рухів,визначених за силою, швидкістю, розмахом, узгодженістю, точністю. При виконанні рухів, що становлять окремі дії, і розумових операцій у зв'язку з відображенням того, що, як і в якому порядку слід робити, проявляється зосереджена, напружена увага і до предмета, і до знарядь, і до процесу праці. Водночас у процесі дій переживаються ті чи інші почуття:невдоволення і занепокоєння від перешкод і труднощів і задоволення успішного задоволення потреб, почуття трудового підйому і втоми, і навіть радості від праці.

На відміну від мимовільної дії, безпосередньо визначається подразником, що знаходиться в “полі”, навмисна дія реалізується за допомогою необхідних для цього коштів (знаків, нормативних цінностей і т. д.), тобто опосередковано. Учень читає креслення, справляється з інструкціями, згадує настанови майстра виробничого навчання і т. д., таким чином ще до здійснення діяльності забезпечує її побудова у своїй свідомості, і тільки після цього діє.

Навмисна дія здійснюється за допомогою саморегуляціїЇї структура включає мету, якої прагне досягти людина; програму тих дій та операцій, яку він має здійснити, щоб досягти її; з'ясування критеріїв успішності дій та зіставлення з ними реально одержаних результатів дії; нарешті, ухвалення рішення у тому, треба вважати дію закінченим чи його слід продовжувати, вносячи у його виконання необхідні корективи. Таким чином, саморегуляція навмисної дії передбачає довільний контроль за його плануванням і виконанням. У процесі онтогенезу функція регулювання та контролю спочатку здійснюється дорослим у процесі спільної діяльності та спілкування з дитиною, а надалі, через те, що відбувається інтеріоризація зразків і схем виконання дій, дитина сама навчається відповідно до цих схем та зразків контролювати дію.

Навмисність дії передбачає прийняття людиною рішення про те, що образ майбутнього результату дії відповідає мотиву його діяльності (тобто тому, заради чого вона діє), і дію тоді набуває особистісний сенсі виступає для суб'єкта як метадіяльності.

У структурі діяльності навмисні дії утворюють її вищий рівень, їм властиві свідомо поставлена ​​мета та вибір коштів, необхідних досягнення цієї мети. "Чим більше ... - писав Ф. Енгельс - люди віддаляються від тварин, тим більше їх вплив на природу набуває характеру навмисних, планомірних дій, спрямованих на досягнення певних, наперед намічених цілей". Вони можуть відбуватися і не виявляючись зовнішнім чином:

при продумуванні учнем плану твору, при повторенні матеріалу для себе і т.д.

Особливий вид навмисних дій становлять вольові дії.Вольова дія, зберігаючи всі істотні ознаки навмисної дії, включає як необхідну умову подолання труднощів. Та чи інша навмисна дія може належати і не належати до вольових залежно від того, пов'язана вона з подоланням труднощів чи ні.

Вольові дії можуть відрізнятися за складністю. Так, школяр, вперше роблячи спробу на уроці фізкультури зробити опорний стрибок, долає деякі побоювання, пов'язані з можливим падінням та забиттям. Подібні вольові дії називаються простими. Складневольове дію включає у собі ряд простих. Молода людина, ухваливши рішення освоїти складну виробничу діяльність, долає низку внутрішніх та зовнішніх перешкод і труднощів та здійснює свій задум. У свою чергу, складні дії входять до системи організованої вольової діяльності людини, спрямованої на досягнення свідомо поставлених близьких та далеких цілей. У ній виявляються ті чи інші вольові якостілюдини виявляється воля.

Воля-это свідома організація і саморегуляція людиною своєї діяльності та поведінки, спрямовану подолання труднощів при досягненні поставленої мети. Воля-це особлива форма активності особистості, особливий вид організації її поведінки, що визначається поставленою нею самою метою.

Воля виникла у трудовій діяльності людини, що опановує закони природи і таким чином отримує можливість змінювати її відповідно до своїх потреб. К. Маркс писав: "Крім напруги тих органів, якими виконується праця, протягом усього часу праці необхідна доцільна воля, що виражається в увазі ...".

Воля забезпечує виконання двох взаємопов'язаних функцій-спонукальної та гальмівнийі в них виявляє себе.

спонукальна функціязабезпечується активністюлюдини. На відміну від реактивності,коли дія обумовлюється попередньою ситуацією (на оклик людина обертається, кинутий у грі м'яч відбиває, на грубе слово ображається і т. д.), активність породжує дію в силу специфіки внутрішніх станів суб'єкта, що виявляються в момент самої дії (людина, яка потребує отримання необхідної інформації, гукає товариша, відчуваючи стан роздратування, дозволяє собі грубити оточуючим тощо. буд.).

На відміну від польовогоповедінки, що відрізняється ненавмисністю, активність характеризується довільністю, т. е. обумовленістю дії свідомо поставленої мети. Активність може і не бути викликана вимогами миттєвої ситуації, прагненням пристосуватися до неї, діяти в межах заданого, вона характеризується надситуативністю, тобто виходом за межі вихідних цілей, здатністю людини підніматися над рівнем вимог ситуації, ставити цілі надлишкові по відношенню до вихідної задачі (такий "ризик заради ризику", творчий порив і т. д.).

Заключний етап

1. Контроль засвоєння нової теми та закріплення нових знань:

v Що ми маємо на увазі під поняттям «особистість»?

v Що таке самооцінка, від чого залежить?

v Які компоненти можна виділити у вигляді «Я»?

v Що розуміємо під домаганнями особистості?

v За допомогою чого здійснюється регулювання поведінки?

2. Практичне.

v Тест «Самооцінки особистості»

3. Оцінка знань

4. Домашнє завдання:вивчити конспект на тему, виписати у словник визначення понять.

Список літератури:

1. Німов: У 3 кн. - М., 1997.

2. Загальна психологія / - СПб.: Пітер, 2001.

3. Психологія. Підручник / Під реакцією. -М.: ПБОЮЛ, 2001.

4. Рогів людини. - М., 1999.

ДОДАТОК

ВЕРБАЛЬНА ДІАГНОСТИКА САМООЦІНКИ ОСОБИСТОСТІ

Шкали:рівень самооцінки

ПРИЗНАЧЕННЯ ТЕСТА

Якщо у вас виявився високий рівень самооцінки,ви досить вільно можете вибрати професію бізнесмена.

При середньому рівні самооцінкизасмучуватися теж немає особливих підстав: більшість людей оцінюють себе саме так.

Ну а що робити, якщо у вас низька самооцінка? Насамперед необхідно усвідомити собі, що на відміну інших якостей особистості самооцінка дуже мінлива й багато в чому залежить від ситуації, періоду життя, подій. Крім того, є ще одна особливість людської психіки: якою людина хоче бачити себе, такою вона і стає з часом. Помічено, що змінювати себе він починає саме тоді, коли дуже хоче досягти успіху в обраній професії.

Інструкція до тесту

За кожним судженням тесту на самооцінку треба дати відповідь «дуже часто», «часто», «рідко» чи «ніколи» залежно від того, наскільки властиві вам думки, описані в тесті.

ТЕСТ

ОБРОБКА ТА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ТЕСТА

Ключ до тестового завдання

Підрахунок балів провадиться за схемою:

«дуже часто» – 4 бали,
«часто» – 3,
"рідко" - 2,
"ніколи" - 0.

Інтерпретація результатів тесту

0-25 балів свідчать про високий рівень самооцінки, при якому людина, як правило, впевнена у собі, правильно реагує на зауваження інших і рідко сумнівається в необхідності своїх дій.
26-45 балів - показник середнього рівня самооцінки, людина рідко страждає комплексом неповноцінності, лише іноді намагається підлаштуватися під думку інших людей.
46-128 балів – рівень самооцінки низький, людина болісно переносить критичні зауваження, не впевнена у собі.

ДЖЕРЕЛА

Вербальна діагностика самооцінки особистості / , Мануйлов -психологічна діагностика розвитку особистості та малих груп. - М., 2002. C.48-49

Продовження теми:
Техогляд

Це закінчена дія в минулому, яка не має зв'язку із сьогоденням. Правильні дієслова Для утворення форм правильних дієслів до основ інфінітиву додаються...

Нові статті
/
Популярні